Bambu Çorap

Dünyada hızla yayılan sağlıklı yaşam trendi, tekstil sektörünü de etkiledi. İç ve dış giyim ürünleri, banyo takımları, paspas, battaniye, havlu, tişört, çorap ve özellikle yazlık giysi üretiminde hiçbir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal bir iplik olan bambu kumaşı kullanılıyor.

Bambu Çin’de yetişiyor ve Türkiye’de iplik haline getiriliyor. Doğal ipliklerin hammaddesi olarak kullanılan bambu ağaçları, dilim dilim kesildikten sonra modifiye edilip hamurlaştırılarak elyaf haline getiriliyor. Sonra elyaflarından ayrıştırılıyor ve çeşitli makinelerde teknik işlemlerden geçirilerek ipliğe dönüştürülüyor. Bu işlemler sırasında ipliklerin tamamen doğal ve saf kalmasına dikkat ediliyor.

Hafif bir dokuya sahip olduğu için serinlik, bambunun kendine has bir özelliği. Çok iyi nem çekmesi ve hava geçirgenliği sağlayarak bedenin nefes almasına yardımcı olması, yaz ayları için tercih edilmesine neden oluyor. Merserize işlemi gerektirmeyecek kadar parlak. Vücut terini pamuktan daha hızlı emiyor. Ultraviyole ışınlarını kırıyor, antibakteriyel özellik taşıyor. İçeriğindeki bambu kun maddesi sayesinde deride alerji yapmıyor.

Bugüne kadar kimyasal maddelerle sağlanan yumuşaklık, parlaklık ve antibakteriyel olma gibi özellikler, organik giyimde doğadan elde edilen ipliklerle sağlanıyor. Ağaçlardan elde edilen kumaşların farkını anlamanın en kolay yolu dokunmak. İpeksi, hafif ve yumuşacık dokuları insanı çok etkiliyor. Piyasadaki benzeri diğer ürünlerden fiyat olarak hiçbir farkı yok. Ayrıca özel bir bakım ya da temizleme de gerektirmiyor.

Bambu kumaşlar viskon ve pamuklu kumaşlara göre boyayı çok daha fazla emiyor ve gösteriyor. Ürünlerde renk kısıtlaması olmasa da, doğasından dolayı kullanılan renkler daha pastel. Esnek bir yapısı var.

Bambu ipliği, doğal yapısı sayesinde beyaz ve ince bir iplik. Çok ince olmasına karşın yıpranmaya dayanıklı ve sağlam. Örme ya da dokuma işlemlerine çok uygun. Diğer iplik türleri ile karışım halinde de kullanılabiliyor. Boyandığında ışıltılı bir görünüm alıyor, özellikle banyo havlusu ve bornoz üretiminde yaygın olarak kullanılıyor. Antibakteriyel özellik içermesi nedeniyle battaniye, paspas ve çorap üretiminde de oldukça yaygın kullanım alanına sahip. Nevresim, perde ve yatak çarşafları üretiminde bambu kumaşlarından yararlanılıyor. Selüloz menşeli bir elyaf olması nedeniyle spor kıyafetlerde, iç çamaşırı imalatında ve dış giysilik kumaşlarda kullanım alanı buluyor.

BAMBU

Bambu elyafının üretimi, viskon elyafınınkine benzemektedir.

Viskona benzer özellikler taşısa da ipek ve kaşmir tuşesi vermesi ile farklılaşır.

%100 Bambudan mamul ürünler de merserize işlemi gerektirmez. Yazın terleme ve koku yapmaz.

Kolay boyanabilirliği yanında bünyesindeki “Bambu kun” isimli antibakteri maddesi sayesinde doğal antibakteriyel özelliklidir. Bu özelliğini bir çok defa yıkandıktan sonra bile korumaktadır.BAMBU ELYAFININ ÖZELLİKLERİ

ORGANİK Bambu kimyasal tarım ilacı veya gübreye ihtiyaç duymadığından biyolojik ve çevresel sistem için faydalıdır. Bambu antialerjik ve tamamen organiktir.

MODABambudan Moda; Bambudan yapılmış giysiler özeldir. İpek gibi sarar ipek kadar iyi ve yumuşak hissettirir ancak bambu daha dayanıklı çok yönlü ve çok daha ucuz olduğundan daha pratiktir. İyi görünen iyi hissettiren ve çevre için iyi olan bir giysi düşünün! Bambu giysiler çabuk solmaz.

NEFES ALIRÇeşitli mikroskobik aralık ve dizeyle oluşan bambu elyaf kesiti nedeni ile pamuk yün ve diğer sentetik elyaftan daha fazla nefes alır daha rahat ve ısı ayarlayıcısıdır; böylece sizi gün boyunca serin kuru ve daha rahat tutar. Bu benzersiz mikro doku bambu giysisinin; teri diğer kumaşlardan daha hızlı emmesine ve buharlaştırmasına izin verir. Sıcak yaz veya egzersiz boyunca giysilerinizin derinize yapışmaması çok hoştur.

SÜPER YUMUŞAK BİR KAT DAHA DAYANIKLIBambu elyafı en yumuşak pamuktan daha yumuşaktır. Bambu kumaşı doğal bir parlaklığa sahiptir dış görünüşü ve dokunma hissi ipek ve kaşmire benzer. Ancak topraktan çabuk ayrılma özelliğine karşılık öyle dayanıklıdır ki onu çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

ANTİBAKTERİYELBambu ormanlarının yüzyıllardan beri herhangi bir tarım ilacı kullanmadan kendiliğinden geliştiği bilinmektedir. Hastalık yapıcı organizmalar ya da canlıların bambu ağaçlarını etkilemesi çok ender görülen bir durumdur. Bambu ağaçlarının bu özelliği “bambu özütü” adı verilen bir madde tarafından sağlanır. Bambu özütü bitkiyi hastalık yapıcı mikro organizmalar ve diğer zararlılara karşı korumaktadır. Aynı zamanda doğal olarak bakteri önleyici özelliği sayesinde maya ve mantarların teninizde üremelerini önler. Dünyanın büyük bir bambu iplik üreticisinin İngiltere’nin Birmingham kentindeki “Law Laboratuarında” yaptırdığı testlerde bambu kumaşının; Staphylococcus Aureus’a karşı 24 saatte % 973 oranındaKlebsiella Pneumonieae’ye karşı 24 saatte % 924 oranında etkili olduğu kanıtlanmıştır.Japon Tekstil Tetkik Birliği bambu kumaşını test ettiğinde 50 yıkamadan sonra bile bambu kumaşının bakteriden koruma özelliğinin hala %70’den fazla olduğunu açıklamıştır.

ANTIALERJİK & UV KORUMASI Bambu giysiler antialerjiktir. Bambunun organik ve doğal elyaf özelliği sayesinde her türlü hassas alerjik ve sorunlu cilde sahip kişiler için bile rahatlıkla giyebilir. Aynı zamanda bambu giysiler sizi UV ışınlarından da korur.

Bambu,uzakdoğuda yetişen,antibakteriyel özelliğe sahip bir ağaç olarak bilinmektedir.Dünyada hızla yayılmakta olan sağlıklı yaşam trendinin tekstile de yansımasıyla bambu,üretici firmalar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Dolayısıyla özündeki antibakteriyal özellik,giysilere de taşınmıştır.

Bambu doğada bulunan çok özel bir bitkidir.Bambular 200 den fazla türü olan ve genel olarak,Asya bir bölümü Amerika,bir kaç taneside Afrikada yetişen çok yıllık odunsu bitkidir.Yetiştirilmesi ve büyüme dönemleri en ilginç canlılardandır.Toprağa atılan tohumlar beş yıl boyunca sadece bir kaç cm büyürler.Bu sürenin sonunda bambu birden altı haftada 30 metre büyür ve dünyanın en hızlı yetişen orman bitkisi olur.Boyları 40 metreye kadar ulaşabilir.Tek bir bambu ömrü boyunca 15 kilometre kamış üretebilir.

BAMBU’NUN TEKSTİLDE KULLANIMI

 • Bambu liflerinden yapılmış tekstil mamülleri yumuşak bir tutuma,konfor özelliklerine,yüksek yıkama ve renk haslığına,anti-statik özelliğe,alkali,asit ve mantarlara karşı yüksek dayanıma sahiptir.
 • Bambu çevre dostu,organik ve doğaldır.
 • Bambu lifleri bakterilerin üremesini engelleyen,geri dönüşümlü,yüksek nem emişi,vücudun nefes almasını sağlayan ve çok iyi geçirgenlik özelliğine sahiptir.
 • Bambu liflerinden üretilmiş kumaşlardan mamul giysilerin hava geçirgenlik,anti-bakteriyel ve UV ışınlarına karşı kısmi korumalı özelliklerin olduğu bazı araştırmalarda tespit edilmiştir.Anti-alerjik,anti-bakteriyel ve UV ışınları karşısında sağladığı koruma,buruşmazlık özelliği ve boncuklaşmaya karşı direnci de diğer önemli özelliklerindendir.
 • Bambu esaslı kumaşlar parlaktır güzel tuşelidir,elastiktir,buhar geçirgenliği iyidir ve güzel kokuludur.Bambu lifli tekstil ürünleri vücudun daha rahat nefes almasını sağlar.Bambu lifinden yapılmış mamullerin diğer bir özelliği de nefes alabilirlik ve serinlik özelliğidir.
 • Bambu lifinin enine kesiti dairesel değildir ve loblu bir görüntüsü vardır.Bu yapısı ile bambu lifi insan terini emer ve ikinci bir kanalda buharlaştırır.İnsanların sıcak yaz günlerinde kendilerini serin ve rahat hissetmelerini sağlar.Anti-statik özelliği dolayısıyle yaz günlerinde bile vücuda yapışmaz.Pamuktan 4 kat hızlı nem emer.
 • Nem çekme özelliği sayesinde banyo havlusu ve bornoz üretiminde de yaygın olarak kullanılır.Spor giysilerde de tercih edilir.


 • BAMBU ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİK GÖSTERİR

 • Bambunun üretimi organik bir üretimdir.Bilimsel çalışmalarda; bambunu ” bambu kun” isimli doğal anti-bakteriyel ve bakteriyostaz (Bakteri çoğalmasının durdurulması veya engellenmesi ) bir biyomaddeye sahip olduğu konusunda bulgular vardır.Bu sayede bambudan üretilen kumaşlar deride alerji yapmaz.
 • Bu madde bambu lifi üretim prosesleri sırasında bambunun içerdiği selüloz yapıya bağlanır ve sonuç mamüle bu özelliği taşır.Bambu lifinin doğal anti-bakteriyel özelliği kimyasal anti-mikrobiyel özellikten oldukça farklıdır.
 • Kimyasal anti-bakteriyel maddeler bazen alerjiye neden olabilir.Bambu lifinin yapısında bulunan anti-bakteriyel madde doğal olduğundan dolayı deride alerjik oluşumlara yol açmaz.


 • BAMBU ÇOK SAĞLIKLI % 100 SAF VE ÇEVRE DOSTUDUR

 • Tekstilde doğal ipliklerin hammaddesi olarak kullanılan bambu ağaçları dilim dilim kesildikten sonra,modifiye edilip hamurlaştırılarak elyaf haline getiriliyor.Sonra elyaflardan ayrıştırılıyor ve çeşitli makinelerde teknik işlemlerden geçirilerek,iplik halini alıyor.bu işlemler sırasında ipliklerin tamamen doğal ve saf kalmasına özen gösteriliyor.
 • Bambu lifi;üretimi doğal olan ve hiç bir kimyasal madde katkısı eklenmeden elde edilen çevre dostu bir liftir.Bambu lifi,bakterilerle ayrışabilen bir tekstil materyalidir ve dolayısıyla bambu lifi doğadan gelir ve sonunda tamamen doğaya geri dönebilir.
 • Bambu hasadı ve bu bitkiden üretim işlemleri,hiçbir kirlilik olmaksızın çevreye uygun yöntemlerle yapılır ve bu üretimin en önemli özelliği; üretimin çevre kirliliği ve çevreye zarar vermeden yapılmasıdır.
 • 2005 Yılından bugüne her zaman yenilikler ile sizlere hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz.
  Harun & Ümit Tekstil ..